راهنمای سرويس انتقال ترافیک (Traffic Relay)

ارسال اطلاعات به سرور مشتری با پروتکل HTTP

آغاز به کار

مقدمه

در سرويس‌هايی که بر پروتکل HTTP استوار است، همواره نياز است تا مشتری اطلاعات مورد نياز خود را از سرور درخواست نمايد. بدين‌ترتيب معمولا مشتری در بازه‌های زمانی اقدام به فراخوانی متدهايی برای دريافت اطلاعات می‌نمايد. اين رويه در مورد مشتريانی صادق است که دسترسی یک سویه به سرور‌های پيام‌دهی دارند.
در مورد مشتریانی که دسترسی سرورهای مگفا در بسترهای مختلف شبکه‌ای (اينترنت، اينترانت، راديويی و ...) به سرورهای آنها برقرار باشد، شرکت مگفا سرويس انتقال ترافيک را ارايه نموده تا به صورت async اقدام به ارسال اطلاعات بر بستر HTTP به سرورهای‌ آنها نمايد. اين اطلاعات شامل پيامک‌های ورودی از گوشی به شماره‌های ۳۰۰۰ و يا وضعيت پيامک‌های ارسالی از شمارها‌ی ۳۰۰۰ است.

آماده‌سازی مقدمات

جهت دريافت اطلاعات از طریق سرویس انتقال ترافيک، نياز است تا ابتدا سمت مشتری Web Application جهت پردازش درخواست‌ها راه‌اندازی گردد. با توجه به زبان برنامه‌نويسی مورد استفاده، روش مناسب پردازش درخواست‌ها را در اينترنت می‌توانید بيابيد.
سامانه‌ی پیام‌دهی مگفا به صورت async و به محض دريافت پيامک يا وضعيت جديد، اقدام به فراخوانی URL متناظر می‌نمايد. توجه داشته باشید که ترتيب فراخوانی نامشخص بوده اما از متغير «زمان»(timestamp) موجود در URL می‌توانيد استفاده نماييد.

مدت زمان پاسخ‌گويی

به دلیل حجم زياد فراخوانی‌ها، سامانه‌ی پيام‌دهی مگفا مدت زمان محدودی برای هر درخواست در انتظار جواب خواهد بود و به محض دريافت کدهای وضعيت HTTP اقدام به بستن ارتباط خواهد کرد (برای آشنايی با کدهای وضعیت به انتهای همين مستند مراجعه نماييد). بنابراین پيشنهاد می‌گردد به محض دريافت درخواست‌‌های انتقال ترافيک از سامانه‌ی مگفا، درخواست‌ها را ذخيره نموده، و پس از اتمام درخواست، اقدام به پردازش نماييد. بدين‌ترتيب همواره آماده‌ی دريافت درخواست‌های جدید با بيشنه سرعت ممکن خواهيد بود.

آغاز کار با سرويس

گام اول: ايجاد حساب کاربری و ورود به سامانه‌ی پیام‌دهی مگفا

پس از ايجاد حساب کاربری شما در سامانه‌‌ی پيام‌دهی مگفا، می‌توانيد با اطلاعات ورود (نام‌ کاربری/رمزعبور/دامنه) خود، به پنل سامانه‌ی پيام‌دهی مگفا وارد شويد.

گام دوم: فعال‌سازی شماره

جهت فعال‌سازی ارسال پیامک، کافی است تا با مراجعه به منوی «مديریت حساب»/«شماره‌ها»، در برگه‌ی «اطلاعات شماره‌ها» مشخصات استفاده‌کننده‌ی نهايی شماره را وارد نمايید. پس از ثبت موفق، این اطلاعات برای بررسی به سامانه‌ی احراز هويت ارسال شده و پس از لحظاتی در صورت درست بودن اطلاعات، وضعیت آن به تاييد شده (تيک سبز) تغيير خواهد یافت.

گام سوم: ثبت الگوی URL

با مراجعه به منوی «انتقال ترافيک» امکان ثبت الگوی URL با استفاده از متغيرهای از پيش تعریف‌شده در سامانه وجود دارد. برخی از این متغيرها تنها برای انتقال پيامک، بعضی تنها برای انتقال وضعيت و گروهی نيز در هر دو مورد کاربرد دارند.
هنگام ثبت هر الگوی URL، سامانه يک‌بار تلاش در فراخوانی آن می‌کند و چنانچه ,وضعيت 200 دريافت ننمايد، از ثبت آن خودداری خواهد کرد.

HTTP/1.1 200 OK

گام چهارم: به‌کارگيری URL

با مراجعه به منوی «شماره‌ها» امکان به‌کارگيری سرويس انتقال ترافيک به ازای هر شماره برای پیامک و يا وضعیت وجود دارد و می‌توانيد هريک از URLهای ثبت شده را برای پيامک‌های ورودی يا وضعيت پيامک‌های ارسالی هر شماره ۳۰۰۰ در نظر بگيرید.

کدهای وضعيت HTTP

کدهای وضعيت HTTP از سوی سرور و در پاسخ به درخواست کلاينت صادر می‌شوند. نخستين رقم این کدهای سه رقمی، نشان‌دهنده‌ی يکی از پنچ گروه اصلی این کدها است که در پايین به طور مختصر توضيح داده‌شده و در هر گروه کدهای پر مصرف به عنوان نمونه آورده‌شده است.

1xx

اين کدها مختص ارایه‌ی اطلاعات بوده و به معنای دريافت درخواست، ادامه‌ی پردازش است

HTTP/1.1 100 Continue

2xx

اين کدها به معنای پردازش موفق درخواست است

HTTP/1.1 200 OK

3xx

اين کدها به معنای جابجايی به نشانی ديگر جهت انجام پردازش درخواست است

HTTP/1.1 301 Moved Permanently

4xx

وجود اشکال در درخواست

HTTP/1.1 400 Bad Request

HTTP/1.1 401 Unauthorized

HTTP/1.1 403 Forbidden

HTTP/1.1 404 Not Found

5xx

بروز اشکال در پردازش درخواست سمت سرور

HTTP/1.1 500 Internal Server Error

HTTP/1.1 503 Service Unavailable

برای اطلاعات بيشتر به نشانی‌های زير مراجعه نماييد:

ietf.org

Wikipedia

restapitutorial.com